(para)liturgia abp Fulton John Sheen Akatyst Alfred Delp Antonietta Meo antysemityzm artykuły autobiograficznie Belgia Benedictines of Mary Queen of Apostle Benedykt XVI Betlejem bł. Anna Katzrzyna Emmerich bł. Maria od Męki Pańskiej bohomazy Budapeszt C.S. Lewis celibat Chile Chiny cierpienie Cristina Scuccia Daniel Olbrychski dr Kenneth Howell Droga Krzyżowa dusze w czyśccu cierpiące Egipt eremityzm eschatologia stosowana Etiopia EWTN Film o Basi FMM garnki świętych gender Gianna Jessen Gloria Polo Gorzkie Żale Grupa MoCarta Harald Meldal Eia homeopatia Janusz Radek Jarmark Cudów Jeanne Bigard joga Johann Pachelbel Johann Sebastian Bach kard. Antonio Cañizares Llovera kard. Francis Arinze kard. Raymond Burke Karmel Kenia Khalil Gibran kmiotek teologiczny krajobrazy ducha ks. Bernardo Antonini ks. Guido Marini ks. Kazimierz Matwiejuk ks. Marian Rajchel ks. Mateusz Dziedzic ks. Nicola Bux ks. prof. Józef Naumowicz Ks. Rafał Sorkowicz SChr ks. Roman Kneblewski ks. Sergiusz Orzeszko IDP książka lekko Leszek Kołakowski Leszek Korzeniecki Liban Londyn m. Mary Angelica of the Annunciation PCPA Madagaskar Marek Grechuta maryjnie metropolita Chios Psarry i Oinousses Marek Michael Voris misje Mniszki św. Pawła Pierwszego Pustelnika (paulinki) modlitwa Modlitwa Jezusowa nadinterpretacje Nick Vujicic nowenna o. Adam Bartyzoł CMF o. Anzelm Fraczek OSPE o. Augustyn Pelanowski OSPPE o. Benedict Groeschel CFR o. Joachim Badeni OP o. John O’Malley SI O. Joseph-Marie Verlinde o. Józef Witko OFM o. Mark Kirby OCist Ojcowie Pustyni papistka Passion of the Christ Piotr Jaskiernia (Hiob) poezja pomruki powołanie powołanieRepublika Środkowoafrykańska półgębkiem przez oczy do serca przez uszy do duszy psalmy oparte na faktach psychologia qi Radek Malinowski Real Catholic TV Robert Tekieli Rosalind Moss Rosja Różaniec Rumunia s. Gabrielis Monika von Ballestrem FMM s. Jadwiga Wudarczyk CR s. Władysława Piróg FMM s. Yolanda Moquete FMM Słowo-twórstwo spowiedź Szymon Hołownia św. Ambroży z Mediolanu św. Charbel Makhlouf św. Franciszek z Asyżu św. Józef z Kupertynu św. Pio z Pietrelciny św. Teresa od Jezusa świątecznie Tanzania teatr walka duchowa Wietnam wilcze stada Winogradów Wisława Szymborska Wojciech Cejrowski Wyspa (Ostrov) Yes Prime Minister z lasu przyniesione za życiem

2 lutego 2009

Bóg, zakonnicy i list do Benedykta XVI

Powinnam była napisać coś o życiu konsekrowanym. Własnie się kończy Dzień Życia Konsekrowanego. Niestety - wszelkie słowa ześlizgiwały się w niebyt... więc jedyne, co powiem, to to, że nie da się przyjąć i wytłumaczyć faktu, że ktoś żyje jako zakonnik/zakonnica, bez wiary, że Bóg może tak po prostu wkroczyć w czyjeś życie, że może naznaczyć i przeznaczyć człowieka dla siebie, nie naruszając jego wolności, ale zawsze pozostawiając mu swobodną przestrzeń na zgodę lub odmowę. Tak, zawsze, przez całe życie niezmiennie wolni. Wreszcie, że może "wywołać" tak głęboką miłość, oddanie i tęsknotę za Sobą, że ów człowiek nie znajdzie ukojenia w żadnym bogactwie, w żadnej samorealizacji, w żadnej innej miłości, jak tylko w Nim.
Jeśli się istnienia i działania żywego Boga nie przyjmie za prawdę, nie znajdzie się na to odpowiedzi. Co gorsza, nawet przy najlepszej woli nie da się tego wytłumaczyć.
Kończąc te myśli nieuczesane... zapraszam do podpisywania się pod listem poparcia dla Benedykta XVI. Myślę, że nie muszę tłumaczyć dlaczego...
W ubiegłym tygodniu (27 stycznia) francuskie pismo „La Vie” opublikowało petycję intelektualistów katolickich sprzeciwiających się "negacjonizmowi w Kościele". Podpisało się pod nią wielu księży, filozofów i historyków. - Żądamy od Papieża jasnego napiętnowania słów wypowiedzianych przez biskupa Richarda Williamsona. W naszych oczach jest to jedyny środek, by naprawić szkody (...) - napisali w petycji. (O liście w KAI-u)
Ten list nie spodobał się wielu świeckim katolikom, którzy nie mogą zrozumieć, jak elity przywiązane do Kościoła mogą po prostu żądać od Ojca Świętego zachowania, jakiego oczekują. Uruchomili stronę "Soutien a Benoit XVI", na której można podpisać się pod listem, w którym zamiast pouczać Benedykta XVI, możesz zadeklarować wsparcie dla Niego i głęboką wdzięczność za trud jednania chrześcijan różnych nurtów. List jest dostępny w 6 językach, od dzisiaj także po polsku.